We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Extension Cord, 16 AWG Cable, 80 ft L, 10 A, 125 V, Green
SKU
ORG4408894
by PowerZone
$44.59 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Water resistant
- Flame retardant
- Flexible temperature range is (-58 deg F up to +140 deg F)
- For outdoor use
PowerZone Landscape Extension Cord is designed to blend into an outdoor environment. They work great with holiday & landscape lighting, bug zappers as well as other electrical yard decorations.
| Amperage Rating | 10A |
|---|---|
| Cable Size | 16AWG |
| Conductor Size | 16AWG |
| Jacket Color | Green |
| Length | 80 |
| Number of Conductors | 3 |
| Type | SJTW |
| Usage | For Outdoor Applications |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1250W |
| UPC | 054732808717 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 6.2500 |
| MPN | OR880633 |
| Brand | PowerZone |

Log In