We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone OR010608 Power Cord, 8 ft L, 13 A, 125 V, Black
SKU
ORG4491114
by PowerZone
$19.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Molded on over-sized plug
- Tinned stripped ends
- Nickel Coated Brass Blades Resist Corrosion
- Grounded Plug with Reinforced Strain Relief
- 13A/125V/1625W
- For appliances and power tools
PowerZone Power Supply Cord replaces short-length power supply cords on portable power tools, dishwashers, trash compactors, and garbage disposals. The plug is molded on and will not pull apart from the cord. Designed for use on appliances and power tools that use up to 13 A/125 V/1625 W. Includes instructions on replacing worn or broken cords. 16/3 SJTW. UL, cULus Listed.
| Contact Coating | Nickel |
|---|---|
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 13A |
| Jacket Color | Black |
| Jacket Material | Vinyl |
| Length | 8in |
| Suitable for | Power Tools Dish Washers Trash Compactors |
| Temperature Rating | 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1625W |
| UPC | 054732808465 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.6600 |
| MPN | OR010608 |
| Brand | PowerZone |

Log In