We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Spt Power Cord, 16/3, 6 Ft
SKU
ORG7758576
by PowerZone
$20.94 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Right angle molded-on plug
- Tinned stripped ends
- Low profile cord
- 13A/125V/1625W
- For electrical appliances
PowerZone Power Supply Cords feature a 1/2 in insulation strip with twisted and tinned tip ends for ease of installation. For electrical appliances, electrical motors or anywhere flat parallel cords may be used. Molded-on solid vinyl plug won't pull apart from the cord. cULus Listed. Sleeved.
| Contact Coating | Nickel |
|---|---|
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 13A |
| Jacket Color | Gray |
| Jacket Material | Vinyl |
| Length | 6in |
| Suitable for | Electrical Appliances |
| Temperature Rating | 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1625W |
| UPC | 054732812813 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5000 |
| MPN | OR210606 |
| Brand | PowerZone |

Log In