We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Power Supply Range Cord, 6 8 AWG Cable, 6 ft L, 50 A, 250 V, Black
SKU
ORG4623518
by PowerZone
$41.07 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Includes strain relief kit
- 3-Wire cord fits most homes built prior to 1996
- Ring terminals for secure connections
Categories: Tools & Garage, Electrical, Household Electrical, Extension Cords, Range & Dryer Cords
The PowerZone range cord vinyl construction resists cracking, grease, oils and acids. The molded-on plugs won't pull apart from the cord.
| Amperage Rating | 50A |
|---|---|
| Cable Size | 6 8AWG |
| Conductor Size | 6.8AWG |
| Current Rating | 50A |
| Jacket Color | Black |
| Length | 6 |
| Number of Conductors | 4 |
| Type | SRDT |
| Voltage Rating | 250V |
| UPC | 054732810871 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 3.1800 |
| MPN | ORR628206 |
| Brand | PowerZone |

Log In