We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Stand Fan, Pp Blade, 40 W, 120 V, 60 Hz, 3 Speeds, 16 In W
SKU
ORG8565418
by PowerZone
$31.95 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Powerful 3 speed motor for high volume airflow
- 90 deg Full room oscillation
- Easy-to-use push button control
- 30 deg Adjustable vertical tilt head
- 41 in - 49 in Adjustable height
- 2-Prong polarized plug
Category: Fans
90 deg full room oscillation and 15 position tilt-back fan head. Whisper-quiet motor and easy push-button controls for three-speed including off, low, medium and high. Powder-coated safety grill. UL listed for safety.
| Blade Diameter | 16 in |
|---|---|
| Blade Material | Plastic |
| Color | White |
| Current Rating | 0.42 A |
| Dimensions | 24-1/2 L x 24-1/2 W x 41 to 49 H in |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Housing Material | Plastic |
| Number of Blades | 3 |
| Number Of Speeds | 3 |
| Suitable for | For Household/Personal Areas |
| Sweep Angle | 90 deg |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wattage Rating | 50 W |
| Weight | 7.15 lb |
| UPC | 045734636392 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 7.2800 |
| MPN | FS-40E |
| Brand | PowerZone |

Log In