We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Surge Protector Strip, 125 V, 15 A, 6 Outlet, Black
SKU
ORG8139164
by PowerZone
$42.19 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 6 outlets (2 wide-spaced transformer outlets)
- The energy rating is 1150 Joules
- The surge protector length is 15 ft
- For full 3-line protection against surges through hot, neutral or ground lines, built-In circuit breaker switches to prevent against overloads
PowerZone Surge Protector Power Strip is a 6 outlet metal surge protector. It is great for use in offices retail stores and workshops with small electronics.
| Color | Black |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Energy Rating | 1150 Joules |
| Number of Outlets | 6 |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| UPC | 054732809080 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.7900 |
| MPN | OR802135 |
| Brand | PowerZone |

Log In