We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Surge Protector Strip, 125 V, 15 A, 6 Outlet
SKU
ORG8112807
by PowerZone
$20.83 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The power strip has 6 outlets
- The energy rating is 400 Joules
- The surge protector length is 18 in
- For full 3-line protection against surges through hot, neutral or ground lines
PowerZone 6-outlet multimedia surge protector has 400 Joules of surge protection and powers everything on your desk or home entertainment system. This outlet has a 1.5ft power cord.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Energy Rating | 400 Joules |
| Number of Outlets | 6 |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| UPC | 054732809066 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.7000 |
| MPN | OR802013 |
| Brand | PowerZone |

Log In