We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Surge Protector Strip, 125 V, 15 A, 8 Outlet
SKU
ORG8168015
by PowerZone
$63.10 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 9 left
- The power strip has 8 outlets
- The energy rating is 3600 J
- The surge protector length is 6 ft
- For full 3-line protection against surges through hot, neutral or ground lines, built-In circuit breaker switches to prevent against overloads
PowerZone Multimedia Surge Protector has 3600 Joules of surge protection and 8 outlets to power everything on your desk or home entertainment system, plus a 2-port USB charger to keep your cell phone and tablet fully charged. This unit also has data line protection for CATV Satellite DSL & Broadband routers.
| Color | Black |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Energy Rating | 3600 Joules |
| Number of Outlets | 8 |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| UPC | 054732809134 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.4300 |
| MPN | OR503118 |
| Brand | PowerZone |

Log In