We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone Surge Protector Tap, 125 V, 15 A, 1 Outlet
SKU
ORG8032278
by PowerZone
$23.65 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The power strip has 1 outlet
- The energy rating is 900 Joules
- The surge protector has a protected indicator light
The PowerZone surge protector features one grounded AC outlet and the plug-in strip transforms your regular outlet into a safe, multi purpose charging station. It features an integrated circuit breaker for overload protection. You can be rest assured that your electronics are protected from damaging voltage spikes. Because of it's white color, it does not distract from your room's interior design. For even more convenience, plug into a duplex outlet for temporary use. Use as part of your permanent home or office setup or, for holidays and special occasions, create a centralized location for powering a room worth of electronic lights and decorations.
| Color | White |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Energy Rating | 900 Joules |
| Includes | Alarm |
| Number of Outlets | 1 |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| UPC | 054732809028 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| MPN | OR802105 |
| Brand | PowerZone |

Log In