We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone ORUSB241S Surge Protector Tap, 2 -Pole
SKU
ORG2905404
by PowerZone
$27.60 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- The surge projector tap has 1 outlets
- The energy rating is 150 Joules
- The USB charger current rating is 2.4 A
- For travel
The PowerZone Surge Protector Tap with a high-speed USB charger features one grounded AC outlet. The plug-in surge protector tap transforms your regular outlet into a safe, multi-purpose charging station. The space-saving tap is ideal for any room in your home, regardless of size or setup. It features an integrated circuit breaker for overload protection. You can rest assured that your electronics are protected from damaging voltage spikes. Because of it's white color, this surge protector tap ensures your powering station does not distract from your room's interior design. For even more convenience, it can be simply plugged into a duplex outlet for temporary use.
| Current Rating | 15A |
|---|---|
| Energy Rating | 150 Joules |
| Number of Outlets | 1 |
| Number of Poles | 2 |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| UPC | 054732826919 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1400 |
| MPN | ORUSB241S |
| Brand | PowerZone |

Log In