We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone ORTL010625 Work Light with Metal Guard and Single Outlet, 12 A, 25 ft L Cord, Yellow
SKU
ORG5821731
by PowerZone
$121.01 /4EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Incandescent lamp
- Single Outlet
- Metal guard
- Hanging hook
Categories: Tools & Garage, Electrical, Household Electrical, Portable Lighting, Drop Lights
The PowerZone portable work light offers long lasting and dependable incandescent light. It's ideal for work because of its small size and it's easy to carry for convenience. The metal reflector directs light toward the task.
| Color | Yellow |
|---|---|
| Cord Length | 25ft |
| Cord Type | 16/3 SJT |
| Current Rating | 12A |
| Lamp Type | Incandescent |
| Material | Polypropylene |
| Overall Height | 3.6in |
| Overall Length | 13in |
| Overall Width | 4in |
| Wattage Rating | 75W |
| UPC | 054732823963 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.6300 |
| MPN | ORTL010625 |
| Brand | PowerZone |

Log In