We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PowerZone ORTL098506 Work Light with Non-Metallic Guard, 6 ft L Cord, Black
SKU
ORG5737739
by PowerZone
$92.97 /4EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Incandescent lamp
- Large grip handle
- Hang hook
Categories: Tools & Garage, Electrical, Household Electrical, Portable Lighting, Drop Lights
The PowerZone portable work light offers long lasting and dependable incandescent light. With the hanging hook, there is a hands-free option to make this a user-friendly tool. It's ideal for work because of its small size and it's easy to carry for convenience. The reflector directs light toward the task.
| Color | Yellow |
|---|---|
| Cord Length | 6ft |
| Cord Type | 18/2 SJTW |
| Lamp Type | Incandescent |
| Material | Plastic |
| Overall Length | 11.8in |
| Overall Width | 4.4in |
| Wattage Rating | 75W |
| UPC | 054732823949 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.9000 |
| MPN | ORTL098506 |
| Brand | PowerZone |

Log In