We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
POWR-FLITE Comfort Pro BP6S Vacuum Cleaner, 6 qt Vacuum, 130 cfm Air, 62 dB, HEPA Filter, 1200 W, 120 V
SKU
ORG6204663
by Powr-Flite
$423.30 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Powerful 130 CFM and 110 in waterlift
- Five-stage HEPA filtration for improved indoor air quality
- Great 62 dBA rating
- Tools fit conveniently on waist belt
- Ergonomic shoulder harness from Deuter
- Each machine is assembled and tested by skilled American workers
Category: Vacuums & Floor Care
The most economical of our backpacks, the 6 qt standard Comfort Pro has all of the cleaning power of a Premium model without the bells and whistles. This backpack weighs the least of the four Comfort Pros, making it the least cumbersome backpack we offer.
| Air Flow Rate | 130cfm |
|---|---|
| Cord Length | 50ft |
| Current Rating | 10A |
| Dimensions | 10 in L x 12-1/2 in W x 26-1/2 in H |
| Filter Type | HEPA |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Polyethylene |
| Power Rating | 1200W |
| Sound Level | 62dB |
| Vacuum Capacity | 6qt |
| Voltage Rating | 120V |
| Brand | Powr-Flite |
|---|---|
| Weight (lbs) | 31.0000 |
| UPC | 986612001614 |
| MPN | BP6S |

Log In