We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Precision Drafting Table Top, Rectangular, 60w x 37-1/2d, Green
SKU
SAF3952
by Safco
$417.82 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Sturdy 1" board features nonglare, green laminate finish with smooth edges
- Easily adjust board up to 50 degrees
- For use with Safco Precision Drafting Table Base (sold separately)
- Size: 60"W x 37-1/2"D x 1"H
Category: Home Furniture Hardware
Drafting board tabletop is designed for use with the Safco Precision Drafting Table Base. Sturdy 1" board has a nonglare green laminate finish with smooth edges. Angle of the board is adjusted easily up to 50 degrees. Board does not have a pencil guard. Base offers a heavy-gauge four-post steel design and is designed for use with the Safco Precision Drafting Board Tabletop. Stabilizing bars on the bottom provide maximum stability. Base includes a tool drawer with lock and a reference drawer underneath. Locking tool drawer measures 12-1/2" x 29-3/4". Reference drawer dimensions are 38-1/4" x 28-3/4". Base has gray enamel finish. Tabletop and base are sold separately.
| Assembly Required | Yes |
|---|---|
| Base Color/Finish | Enamel |
| Base Included | No |
| Brand Name | Safco |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Features | Durable |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Part Number | 3952 |
| Manufacturer | Safco Products |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Family | Precision |
| Product Line | Precision |
| Product Material | Particleboard |
| Product Material | Wood |
| Product Name | Precision Drafting Table Top |
| Product Type | Table Top |
| Table Top Length | 37.50" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Table Top Thickness | 1" |
| Table Top Width | 60" |
| Top Color/Finish | Green |
| Top Color/Finish | Melamine |
| UNSPSC | 56101901 |
| Download PDF File |
| Brand | Safco |
|---|---|
| Weight (lbs) | 83.0000 |
| UPC | 073555395204 |
| MPN | 3952 |

Log In