We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Precision Standing Desk, 35.4" x 23.2" x 6.2" to 20", White
SKU
MMMSD60W
by 3M
$481.70 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Gas assisted continuous height adjustment allows you to move smoothly and quietly between sitting and standing positions in seconds.
- Height adjustment range from 6.2'' to 20'' above the desk, accommodates a wide range of users.
- 10/-10 keyboard surface tilt to help achieve comfortable typing position.
- Primary work surface is large enough to fit two 24'' monitors and holds up to 35 lb.
- Includes 3M Gel Wrist Rest for your keyboard and 3M Precise Mouse Pad.
- Pre-assembled solution eliminates need for installers.
Category: Office Desks
Gas assisted continuous height adjustment allows you to move smoothly and quietly between sitting and standing positions in seconds. Height adjustment range from 6.2'' to 20'' above the desk accommodates a wide range of users. 10/-10 keyboard surface tilt to help achieve comfortable typing position. Primary work surface is large enough to fit two 24'' monitors and holds up to 35 lb. Includes 3M Gel Wrist Rest for your keyboard and 3M Precise Mouse Pad. Pre-assembled solution eliminates need for installers. Series Name: 3M Precision; Worksurface/Base Color: White; Color Family: White; Worksurface Shape: Rectangular.
| Base Material | Metal |
|---|---|
| Color Family | White |
| CPU Holder/Platform Indicator | No |
| Edge Detail Profile | Rounded Corner; Beveled Edge |
| Global Product Type | Sit/Stand Desk-Mounted Adjustable-Height Desks |
| Keyboard Platform Depth (Max) | 13" |
| Keyboard Platform Width (Max) | 26.25" |
| Keyboard/Mouse Platform Color | White |
| Keyboard/Mouse Platform Indicator | Yes |
| Lift Range (Max) | 13.8" |
| Number of Drawers | 0 |
| Number of Shelves | 0 |
| Overall Depth (Max) | 23.2" |
| Overall Height (Max) | 20" |
| Overall Height (Min) | 6.2" |
| Overall Width (Max) | 35.4" |
| Pedestal Count | 0 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Rotation (Degrees) | 0° |
| Screen Size (Max) | 24" |
| Series Name | 3Mâ„¢ Precision |
| Tilt (Degrees) | 10° |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Weight Capacity | 35 lb |
| Worksurface Depth | 15.7" |
| Worksurface Material | Medium-Density Fiberboard (MDF) |
| Worksurface Shape | Rectangular |
| Worksurface Width | 35.4" |
| Worksurface/Base Color | White |
| Brand | 3M |
|---|---|
| Weight (lbs) | 47.8900 |
| UPC | 638060274880 |
| MPN | SD60W |

Log In