We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prem Z3 Reg T27 Flap Disc, 4", 36 Grit, 5/8 Arbor, 15,300 rpm
SKU
ORS42142102
$49.06 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- Active grinding agent provides cool cutting with light pressure.
- Special optimized resin bond offers maximum cutting capacity, strong edge stability, and long life.
- Premium Zirconia Alumina grain with a poly/cotton heat-treated backing.
- Recommended for aggressive use and heavy duty applications.
Category: Hand Tools
Active grinding agent provides cool cutting with light pressure. Special optimized resin bond offers maximum cutting capacity, strong edge stability, and long life. Premium Zirconia Alumina grain with a poly/cotton heat-treated backing. Recommended for aggressive use and heavy duty applications.
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
|---|---|
| Applicable Materials | Ferrous & Non-Ferrous Metals; Stainless Steels; High Tensile Alloys; High Temperature Alloys; Heat Treated Steel; High Tensile Non-Ferrous Metals |
| Applications | Deburring; Deflashing; Rust Removal; Snagging |
| Arbor Diam [Nom] | 5/8 in |
| Dia. [Nom] | 4 in |
| Grit | 36 |
| Quantity | 10 per carton |
| Speed [Max] | 15 |
| 300 rpm | |
| Tool Shape | Type 27 |
| Used With | Right Angle Grinder/Sander |
| Wt. | 0.21 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31191506 |
| Manufacturer | CGW Abrasives |
| Brand | CGW Abrasives |
|---|---|
| Weight (lbs) | 2.1000 |
| UPC | 655332421025 |
| MPN | 42102 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to glass wool fibers (inhalable and biopersistent), crystalline silica (airborne particles of respirabl, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |



Log In