We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premiere Red Stick-On Paper Roll, 2 3/4 X 45 Yd, P180
SKU
ORS48105539520336
by Carborundum
$77.77 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- P-graded, heat-treated aluminum oxide abrasive.
- Full resin bond system.
- Pressure sensitive adhesive (PSA) backing.
- Easy to apply and remove.
- Consistent scratch pattern and finish.
Category: Hand Tools
P-graded, heat-treated aluminum oxide abrasive. Full resin bond system. Pressure sensitive adhesive (PSA) backing. Easy to apply and remove. Consistent scratch pattern and finish.
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Abrasive Trade Name | Premiere Red |
| Applicable Materials | Wood; Plastic; Fiberglass |
| Applications | Sanding paints |
| primers | |
| sealer | |
| plastics | |
| fiberglass and wood | |
| Body Material | Paper |
| Bond | Resin |
| Color | Red |
| Grit | P180 |
| Height [Nom] | 6.6 in |
| Length [Nom] | 45 yd |
| Mounting | Pressure Sensitive Adhesive Backing |
| Style | Stick-On Paper |
| Type | Resin Bonded Paper Roll |
| Width [Nom] | 2 3/4 in |
| Wt. | 9.3 lb |
| Country of Origin | CA |
| Manufacturer | Carborundum |
| Brand | Carborundum |
|---|---|
| Weight (lbs) | 9.3000 |
| UPC | 055395203360 |
| MPN | 05539520336 |

Log In