We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premium Extra Soft Matic Hand Towel Roll, 2-Ply, 7.7" x 300 ft, White, 6/Carton
Delivered in 2-4 business days
- Premium, quick-absorbing, thicker 2-ply paper towel.
- Improved softness and strength that feels more like cloth.
- Offers a truly best-in-class product for no-touch, hygienic dispensing systems.
- High-performance towels mean customers use less, resulting in greater cost savings.
- Ideal for Class-A office buildings and upscale dining facilities.
- Available in an Easy Handling carry box.
Tork Premium Matic Hand Towel Roll is a quick-absorbing, thicker 2-ply paper roll towel with improved softness and strength that feels more like cloth. Designed specifically for the Tork Elevation Matic Hand Towel Roll Dispensers, this high-end Tork Premium Extra Soft Hand Towel offers a truly best-in-class product for no-touch, hygienic dispensing systems. Ideal for Class-A office buildings and upscale dining facilities. This towel saves time and controls consumption by one-at-a-time sheet dispensing. With high-performance towels customers use fewer, resulting in greater cost savings. Long-lasting rolls minimize maintenance costs while maximizing restroom service. Available in an Easy Handling carry box. Towel/Wipe Type: Hardwound Roll Hand Towels; Application: General Purpose; Hand Drying; Applicable Material: Multiple; Skin; Material(s): Paper.
| Applicable Material | Multiple; Skin |
|---|---|
| Application | General Purpose; Hand Drying |
| Capacity (Weight) | 11 lbs |
| Color(s) | White |
| Core Size | 1.51" |
| Diameter | 7.25" |
| Dirt Types | Grime; Dirt; Dust |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| For Use With | Tork® H1 Matic® Towel Roll Dispensers - 5511202, 5511282, 461002, 461022, 461023, 5510202, 5510282 |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| Length | 9.8" |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 367 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Roll |
| Roll Length | 300 ft |
| Scent | Unscented |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Hand Towels |
| Width | 7.7" |
| Weight (lbs) | 11.0400 |
|---|---|
| Brand | Tork |
| UPC | 073286618887 |
| MPN | 290094 |

Log In