We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premium Grade Filament Tape, 3/4 in x 60 yd, 300 lb/in Strength
SKU
ORS761RG3163
$198.17 /CASE
Delivered in 2-4 business days
In stock
- This premium grade BOPP backed filament tape has a thin profile, ideal for medium to heavy duty industrial packaging applications
Category: Hand Tools
This premium grade BOPP backed filament tape has a thin profile, ideal for medium to heavy duty industrial packaging applications.
| Adhesion | 70 oz/in |
|---|---|
| Color | Clear |
| Elongation [Nom] | 4 % |
| Length [Nom] | 60 yd |
| Tensile Strength (2) [Nom] | 300 lb/in |
| Thickness [Nom] | 6.1 mil |
| Width [Nom] | 3/4 in |
| Wt. | 0.35 lb |
| Brand | Intertape Polymer Group |
|---|---|
| Weight (lbs) | 16.8000 |
| UPC | 761-RG316.3 |
| MPN | RG316.3 |

Log In