We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premium Poly-Pack Bath Tissue, Septic Safe, 2-Ply, White, 400 Sheets/Roll, 12 Rolls/Pack, 4 Packs/Carton
SKU
TRK2465412
by Tork
$56.90 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Luxurious, extra soft tissue with high brightness for a lasting impression.
- Poly bundles reduce storage space required and packaging waste to manage.
- Elegantly embossed - enhances the bulk and softness of every sheet.
- Easy start tail seal to prevent waste.
- Rapid break-up capabilities make it perfect for all plumbing systems.
Category: Toilet Paper
Tork Premium Soft 2-Ply Bath Tissue is a luxurious, extra soft tissue with high brightness for a lasting impression. Elegant embossing enhances bulk and softness. Easy start tail seal to prevent waste. Attractive decor designed to make a great impression. Poly bundles reduce storage space required and packaging waste to manage. Features rapid breakup, ideal for all plumbing systems and safe for septic systems. Tissue Type: Toilet; Number of Plies: 2; Number of Sheets: 400/Roll; Length: 4".
| Color(s) | White |
|---|---|
| Core Size | 1.65" |
| Global Product Type | Regular Roll Bath Tissues |
| Length | 4" |
| Number of Plies | 2 |
| Number of Sheets | 400/Roll |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Product Packaging | Poly Wrapped |
| Roll Diameter | 4.8" |
| Tissue Type | Toilet |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Width | 4.1" |
| Brand | Tork |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.8300 |
| UPC | 073286661111 |
| MPN | 2465412 |

Log In