We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premium SG-INOX Wheel, 4 1/2 in Dia, 1/4 Thick, 7/8 Arbor, 30 Grit, Alum Oxide
SKU
ORS41961105
by Pferd
$21.50 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Smooth grinding and fast removal rates with minimal contact pressure.
- Effective for weld removal, surface and edge grinding.
- Premium grains provide extended service life.
Category: Bonded Abrasives
Smooth grinding and fast removal rates with minimal contact pressure. Effective for weld removal, surface and edge grinding. Premium grains provide extended service life.
| Abrasive Material | Premium Aluminum Oxide |
|---|---|
| Abrasive Trade Name | A |
| Applicable Materials | Steel; Non-Ferrous Metals |
| Applications | Weld Removal; Surface; Edge Grinding |
| Arbor Diam [Nom] | 7/8 in |
| Bond | Resin |
| Color | Gray |
| Dia. [Nom] | 4 1/2 in |
| Grit | 30 |
| Hardness Grade | N |
| Mounting | Arbor |
| Quantity | 10 per pack |
| Speed [Max] | 13 |
| 300 rpm | |
| Style | SG-INOX Wheel |
| Thickness [Nom] | 1/4 in |
| Tool Shape | Type 27 |
| Used With | Angle Grinders |
| Wt. | 0.08 lb |
| Country of Origin | ES |
| UNSPSC | 31191500 |
| Manufacturer | Pferd |
| Brand | Pferd |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.4100 |
| UPC | 4007220470244 |
| MPN | 61105 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to Silica, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In