We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Premium Z3 XL T29 Flap Disc, 4-1/2 in, 40 Grit, 5/8 Arbor, 13,300 RPM
SKU
ORS42142372
$101.01 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- XL flap discs have 50% more material than regular density flap discs.
- Active grinding agent provides cool cutting with light pressure.
- Special optimized resin bond offers maximum cutting capacity, strong edge stability, and long life.
- Premium Zirconia Alumina grain with a poly/cotton heat-treated backing.
- Recommended for aggressive use and heavy duty applications.
Category: Hand Tools
XL flap discs have 50% more material than regular density flap discs. Active grinding agent provides cool cutting with light pressure. Special optimized resin bond offers maximum cutting capacity, strong edge stability, and long life. Premium Zirconia Alumina grain with a poly/cotton heat-treated backing. Recommended for aggressive use and heavy duty applications.
| Abrasive Material | Zirconia Alumina |
|---|---|
| Applicable Materials | Ferrous & Non-Ferrous Metals; Stainless Steel; High Tensile Alloys; High Temperature Alloys; Heat Treated Steel; High Tensile Non-Ferrous Metals |
| Applications | Deburring; Deflashing; Rust Removal; Snagging |
| Arbor Diam [Nom] | 7/8 in |
| Arbor Thread - TPI or Pitch | 5/8 in - 11 |
| Dia. [Nom] | 4-1/2 in |
| Grit | 40 |
| Quantity | 10 per carton |
| Speed [Max] | 13 |
| 300 RPM | |
| Tool Shape | Type 29 |
| Used With | Right Angle Grinder/Sander |
| Wt. | 1.11 lb |
| Country of Origin | US |
| UNSPSC | 31191506 |
| Manufacturer | CGW Abrasives |
| Brand | CGW Abrasives |
|---|---|
| Weight (lbs) | 35.6000 |
| UPC | 655332423722 |
| MPN | 42372 |
| Prop65 Warning | This product can expose you to glass wool fibers (inhalable and biopersistent), crystalline silica (airborne particles of respirabl, a chemical known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |

Log In