We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Preprinted Project Jackets, Straight Tab, Letter Size, Manila, 50/Box
SKU
PFXB3143P
by Pendaflex
$24.76 /BOX
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Printed-on sections for information tracking.
- Front cover has project grid for timelines, due dates and key contacts.
- Back cover has section for notes.
- Double-ply tops.
- 11 pt. Manila.
Category: File Jackets & Specialties
Store and record information with one jacket. Track information using the printed-on sections on these standard 11 pt. jackets. Front cover has project grid for timelines, due dates and key contacts. Back cover has section for notes. Double-ply top for durability. Number of Sections: 1; Tab Cut: Straight; Size: Letter; Punched/Unpunched: Unpunched.
| Color Family | Manila |
|---|---|
| Color(s) | Manila |
| Expansion | 2" |
| Global Product Type | File Jackets, Top Tab |
| Green Information | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Height | 9.5" |
| Material Type | Paper |
| Material(s) | 11-pt Manila |
| Number of Sections | 1 |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Punched/Unpunched | Unpunched |
| Size | Letter |
| Tab Cut | Straight |
| Width | 11.75" |
| Brand | Pendaflex |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.9000 |
| UPC | 078973314301 |
| MPN | B3143P |

Log In