We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PresentaBowls Clear Bowls, 64 oz, Plastic, 252/Carton
SKU
DCCPET64B-MG
by Dart
$78.28 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Clear design allows for easy product identification.
- Elegant design creates upscale image.
- Stackable.
- Versatile.
Category: Disposable Food Containers
Clear bowls allow you to easily identify the product within. Elegant design on the bowls creates an upscale image. These bowls are also stackable, saving storage space. They're versatile, good for holding many different kinds of items including bakery and deli goods and produce. Food Container Type: Base; Material(s): PET Plastic; Material Type: Plastic; Interior Volume Capacity: 64 oz.
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
|---|---|
| Food Container Type | Base |
| Material(s) | PET Plastic |
| Material Type | Plastic |
| Interior Volume Capacity | 64 oz |
| Color(s) | Clear |
| Diameter | 7.2" |
| Height | 4.5" |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Microwave Safe | No |
| Dishwasher Safe | No |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| For Use With | Dart PET64BDL |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Compostability Indicator | N |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| UPC | 041594815472 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 19.0200 |
| MPN | PET64B |
| Brand | Dart |

Log In