We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
PresentaBowls Pro Clear Square Bowl Lids, Large Vented Square, 8.5 x 8.5 x 1, Clear, Plastic, 63/Bag, 4 Bags/Carton
SKU
DCCPP2464BDL
by Dart
$44.52 /CARTON
Delivered in 2-4 business days
In stock
Only 3 left
- Vented polypropylene lid.
- Designed to fit PresentaBowls square bowls.
- Firm perimeter seal prevents leaks.
- Provides a clear view of contents.
Category: Food Service Furniture
Vented polypropylene lids make it easy to take meals on the go. Designed for use with PresentaBowls square bowls (sold separately). Firm perimeter seal prevents leaks. Provides a clear view of contents, making lid/container combos an excellent choice for delis and quick-service establishments. Large Vented Square Lid. Food Container Type: Lid; Material(s): PP - Polypropylene; Food Container Material Type: Plastic; Color(s): Clear.
| Color(s) | Clear |
|---|---|
| Depth | 8.5" |
| Food Container Type | Lid |
| For Use With | B24SB, B32SB, B48SB, B64SB |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Height | 1" |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PP - Polypropylene |
| Number of Compartments | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Large Vented Square Lid |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Vented (Yes/No) | Yes |
| Width | 8.5" |
| Brand | Dart |
|---|---|
| Weight (lbs) | 12.0400 |
| UPC | 041594805107 |
| MPN | PP2464BDL |

Log In