We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Preside Adder Table Top, Rectangular, 72w x 48d, Mahogany
SKU
HONT7248PNN
by HON
$518.40 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH.
- Use with boat-shaped conference table top to create additional meeting space.
- Wear-resistant, easy-care laminate resists scratches, stains and spills.
Category: Office Furniture Hardware
Use with boat-shaped conference table top to create additional meeting space. Wear-resistant, easy-care laminate resists scratches, stains and spills. Top and Base sold and shipped separatelyORDER BOTH. Seats 6 additional people. Top Color: Mahogany; Color Family: Mahogany; Top Shape: Rectangular; Top Thickness: 1.13".
| Color Family | Mahogany |
|---|---|
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Edge Detail Profile | Flat Edge |
| For Use With | HON® Boat-Shaped Conference Table Tops; HON® Mid Base |
| Global Product Type | Conference Table Tops |
| Overall Depth | 48" |
| Overall Width | 72" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 84% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Seats 6 additional people. |
| Top Color | Mahogany |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Top Shape | Rectangular |
| Top Thickness | 1.13" |
| Total Recycled Content Percent | 84% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 202.0000 |
| UPC | 745123641609 |
| MPN | HONT7248PNN |

Log In