We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Preside Conference Table Panel Base Support Rail, 36w x 12d, Harvest
SKU
HONTLRAIL6072C
by HON
$68.57 /EACH
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Top, Base and Support Rail sold and shipped separately - ORDER ALL.
- Leveling glides compensate for uneven floors.
Category: Reception & Conference Room Furniture
Top, Base and Support Rail sold and shipped separately - ORDER ALL. Leveling glides compensate for uneven floors. Support RailRequired for Panel Base. Color Family: Oak; Base Color: Harvest; Overall Width: 36"; Overall Depth: 12".
| Base Color | Harvest |
|---|---|
| Base Type | Panel Base Support Rail |
| Base/Leg Material | Particleboard |
| Color Family | Oak |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards and ISTA Performance Standards; SCS Indoor Advantage Certified; SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Global Product Type | Conference Table Bases/Legs |
| Height (Max) | 5" |
| Overall Depth | 12" |
| Overall Width | 36" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 1% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 87% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Special Features | Support Rail—Required for Panel Base. |
| Total Recycled Content Percent | 88% |
| Brand | HON |
|---|---|
| Weight (lbs) | 17.0000 |
| UPC | 020459779265 |
| MPN | TLRAIL6072C |

Log In