We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Pressboard Classification Folders, 4" Expansion, 3 Dividers, 8 Fasteners, Legal Size, Earth Red Exterior, 10/Box
SKU
ACC16038
by ACCO
$58.26 /BOX
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Sectioned for efficient organization.
- Heavy-duty pressboard construction.
- Tyvek reinforced, expandable file gusset provides maximum durability.
Category: File Folders & Accessories
Choose a classification folder with four, six or eight parts to meet your needs. Durable pressboard covers with fasteners provide snag-free document filing. Color-matched, reinforced Tyvek expandable file gusset ensures long-term use. Tabs for titling included on covers and dividers. Folder Size: Legal; Total Number of Dividers: 3; Total Number of Fasteners: 8; Max Folder Expansion: 4".
| Color Family | Red |
|---|---|
| Cover Color | Earth Red |
| Cover Fastener Capacity | 1" |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Cover Tab Cut | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position | Right of Center |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Disclaimer Statement | Color tone may vary. This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Color | Natural Brown |
| Divider Fastener Capacity | 1" |
| Divider Material | 20-pt Kraft |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Fasteners per Divider | 2 |
| Folder Size | Legal |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Max Folder Expansion | 4" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Product Biodegradability in Days | 0 |
| Product Biodegradability Indicator | N |
| Product Compostability Indicator | N |
| Total Number of Dividers | 3 |
| Total Number of Fasteners | 8 |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Brand | ACCO |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.5000 |
| UPC | 050505160389 |
| MPN | 16038 |

Log In