We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
$8.84 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Leather embossed, moisture-resistant, coated, cover stock PRESSTEX material
- Fasteners secure all pages
- Holds stacks of paper up to 3" thick
- For letter-size sheets
- Cover is bound along the 11" side
Category: Report Covers
Side-binding report cover is made of 20 point genuine Presstex with moisture-resistant covers for longer life. Report covers stack easily and lie extra-flat. Fasteners quickly adjust to hold the designated capacity. Design also includes a spine reinforced with tear-resistant color-matched Tyvek tape. Report cover contains a high percentage of recycled material.
| Brand Name | ACCO |
|---|---|
| Color | Executive Red |
| Country of Origin | United States |
| Features | Eco-friendly |
| Features | Hinged |
| Features | Moisture Resistant |
| Features | One Touch Ring |
| Features | Spine |
| Features | Tyvek Gusset |
| Folder Capacity | 3" |
| Folder Thickness | 20 pt. |
| Manufacturer Part Number | A7025079 |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Line | Presstex |
| Product Name | PRESSTEX Side Binding Report Covers |
| Product Type | Report Cover |
| Recycled Content | 30% |
| Recycled | Yes |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Sheet Size | 8.5" Width x 11" Length |
| Sheet Standard | Letter |
| UNSPSC | 44122013 |
| UPC | 050505250790 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2500 |
| MPN | A7025079 |
| Brand | ACCO |


Log In