We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime CB614730 Extension Cord, 50 ft L, 15 A, 125 V, Red
SKU
ORG1795509
by PRIME
$60.13 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Water- and abrasion-resistant
- Flame retardant and ultra flexible
- Nickel-coated brass blades resist corrosion
Features circuit breaker in the plug, with a reset button. Water-resistant, flame retardant, ultra flexible to -40 deg F. 14/3 SJTW. Red. Sleeved. UL listed, meets OSHA requirements.
| Current Rating | 15A |
|---|---|
| Jacket Color | Red |
| Length | 50in |
| Temperature Rating | -58 to 221deg F |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| UPC | 054732190300 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 5.2000 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | CB614730 |
| Brand | PRIME |

Log In