We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime GF320803 Triple Tap Adapter, 3 ft Cable, 15 A, 125 V, Yellow
SKU
ORG5029319
by PRIME
$59.60 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Extra heavy-duty cord
- Ground fault circuit interrupter protects against hazardous shocks
- Test and reset buttons for added safety on the jobsite
- Oversized plug, connector and strain reliefs prevent wire from separating
- Water-resistant, flame-retardant and ultra-flexible
- Nickel-coated brass blades resist corrosion
Triple tap extension cord with power indicator light. Three conductor SJTW, features molded-on and bonded vinyl plugs and connectors, in-line mechanical GFCI centrally placed along the cord and test and reset buttons. 12/3 SJTW 3 ft cord, 15 A, 1875 W.
| Cable Size | 3ft |
|---|---|
| Current Rating | 15A |
| Jacket Color | Yellow |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| UPC | 054732201198 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.2300 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | GF320803 |
| Brand | PRIME |

Log In