We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line B 517 Roller Assembly, 1 in Dia Roller, Aluminum, Gray
SKU
ORG9085291
by PRIME LINE
$18.49 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
Extruded aluminum housing, with steel spring; adjustable wheel with center groove. Fits on International Series 900, 925, 950 doors. Contents: 2 roller assemblies; installation screws.
Category: Door Hardware
Extruded aluminum housing, with steel spring; adjustable wheel with center groove. Fits on International Series 900, 925, 950 doors. Contents: 2 roller assemblies; installation screws.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Color | Gray |
| Dimensions | 2-3/16 in L |
| Finish | Unfinished |
| Includes | (2) 6 x 3/4 in Phillips Pan Head Metal Screws |
| Material | Aluminum/Plastic/Steel |
| Roller Diameter | 1in |
| Roller Edge Type | Concave |
| Roller Width | 1/4in |
| Spring Type | Straight |
| Suitable for | 900 925 950 Series International Doors |
| Brand | PRIME LINE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1300 |
| UPC | 049793005175 |
| MPN | B 517 |

Log In