We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line B 543 Roller Assembly, Top Mounting, Nylon
SKU
ORG9713983
by PRIME LINE
$17.86 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- 11/16 in nylon ball bearing, oval edged wheel with built-in guide
Category: Door Hardware
This sliding screen door top roller guide was used on HiLite Doors. The high density polyethylene body installs into the top of the screen door frame and is held in place by the included screw. The guide roller is a 11/16 in oval ball bearing high density polyethylene roller.
| Height | 4.0in |
|---|---|
| Includes | Screws |
| Length | 7/16in |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Top |
| Roller Diameter | 11/16in |
| Roller Material | Polyethylene |
| Roller Type | Convex |
| Suitable for | HiLite Sliding Screen Doors |
| Width | 5/8in |
| Weight (lbs) | 4.0000 |
|---|---|
| Brand | PRIME LINE |
| UPC | 049793005434 |
| MPN | B543 |

Log In