We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line B 629 Door Roller, 1/4 in ID x 3/4 in OD Dia Roller, Nylon, White
SKU
ORG7869472
by PRIME LINE
$15.72 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Threaded hex hub
- For residential applications
Category: Door Hardware
Used on Croft and Keller sliding screen doors. 1/4 in W x 3/8 in Dia flat nylon ball bearing wheel with 3/8 in threaded hex hub. Includes 2 rollers and 2 fasteners.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Color | White |
| Finish | Unfinished |
| Includes | (2) 8 to 32 x 3/8 in Phillips Binder Head Machine Screws |
| Material | Nylon |
| Number of Rollers | 2 |
| Roller Diameter | 1/4 in ID x 3/4 in OD |
| Roller Edge Type | Flat |
| Roller Width | 1/4in |
| Suitable for | Croft and Keller Screen Doors |
| Brand | PRIME LINE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0600 |
| UPC | 049793006295 |
| MPN | B 629 |

Log In