We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line B 649 Roller Assembly, 1 in Dia Roller, Steel, Gray
SKU
ORG9589110
by PRIME LINE
$18.57 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heat-treated high-tension steel spring
- For residential applications
Category: Door Hardware
Plastic center grooved wheel with steel housing, high-tension steel spring. Fits on Columbia Uni-fit doors. Contents: 2 roller assemblies.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Color | Gray |
| Dimensions | 3-5/8 in L |
| Finish | Unfinished |
| Material | Plastic/Steel |
| Number of Rollers | 2 |
| Roller Diameter | 1in |
| Roller Edge Type | Concave |
| Roller Width | 1/4in |
| Spring Type | Straight |
| Suitable for | Columbia Uni-Fit and Roll Formed Sliding Screen Doors |
| Brand | PRIME LINE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.0900 |
| UPC | 049793006493 |
| MPN | B 649 |

Log In