We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line B 656 Adjustable, Center Grooved Roller Assembly, Steel
SKU
ORG9025925
by PRIME LINE
$24.59 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Steel ball bearing roller will roll smoothly
Category: Door Hardware
This sliding screen door roller assembly is made from a steel housing with a 1 in steel ball bearing roller. The roller arm is adjustable with the adjusting screw on the end of the roller assembly. Often found on Peachtree sliding screen doors as well as other patio door manufacturers. Installation only requires the roller assembly to be inserted into the rectangle opening in the bottom of the door frame. Then you slide it back until the installation holes align and install the screw.
| Height | 4.0in |
|---|---|
| Includes | Screw Adjustment Sleeve |
| Material | Steel |
| Roller Diameter | 1in |
| Roller Material | Steel |
| Roller Type | Concave |
| Roller Width | 1/4in |
| Suitable for | Peachtree Patio Sliding Screen Doors |
| Width | 7/16in |
| Brand | PRIME LINE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2400 |
| UPC | 049793006561 |
| MPN | B656 |

Log In