We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line B 684 Roller Assembly, 1 in Dia Roller, Aluminum, White
SKU
ORG9642638
by PRIME LINE
$23.51 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Nylon outer housing aluminum inner housing
- For residential applications
Category: Door Hardware
Nylon outer housing, aluminum inner housing with center grooved nylon wheel with adjustment cam. Contents: 2 roller assemblies, installation screws.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Color | White |
| Dimensions | 1-13/16 in L x 1-31/32 in W |
| Finish | Unfinished |
| Includes | Installation Screws |
| Material | Aluminum |
| Roller Diameter | 1in |
| Roller Edge Type | Concave |
| Roller Width | 1/4in |
| Suitable for | Andersen Screen Doors |
| Weight (lbs) | 0.1100 |
|---|---|
| Brand | PRIME LINE |
| UPC | 049793006844 |
| MPN | B 684 |

Log In