We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line D 1541 Roller Assembly, 1-1/4 in Dia Roller, 5/16 in W Roller, Steel, 1-Roller, Plain Back Mounting
SKU
ORG0866178
by Prime-Line
$21.49 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Adjustable steel housing assembly
- Hole on top of housing is #10-32 machine thread
- For residential applications
Category: Door Hardware
Steel ball bearing roller and adjustable 2-3/8 in L x 1-1/4 in H x 11/16 in D steel housing assembly with machine threaded holes for installation. Fits on Blomberg and other patio door manufactures.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Dimensions | 2-3/8 in L x 11/16 in W x 1-1/4 in H |
| Finish | Gold |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Plain Back |
| Number of Rollers | 1 |
| Roller Diameter | 1-1/4in |
| Roller Edge Type | Concave |
| Roller Width | 5/16in |
| Suitable for | Blomberg and Other Glass Doors |
| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3000 |
| UPC | 049793015419 |
| MPN | D 1541 |

Log In