We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line D 1735 Roller Assembly, 1-1/4 in Dia Roller, 5/16 in W Roller, Steel, 2-Roller, Plain Back Mounting
SKU
ORG1578855
by Prime-Line
$26.89 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Adjustable steel housing assembly
- Easy to install
- For residential applications
Category: Door Hardware
1-1/4 in tandem steel ball bearing rollers; adjustable steel housing; dimensions: thickness 11/16 in; length 3-1/8 in; height 1-1/32 in. Roller edge type: Concave. 2 tandem wheels in roller assembly.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Dimensions | 3-1/8 in L x 11/16 in W x 1-1/32 in H |
| Finish | Gold |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Plain Back |
| Number of Rollers | 2 |
| Roller Diameter | 1-1/4 in |
| Roller Edge Type | Concave |
| Roller Width | 5/16 in |
| Suitable for | Sliding Patio Glass Doors |
| Wheel Type | Tandem |
| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3500 |
| UPC | 049793017352 |
| MPN | D 1735 |

Log In