We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line GD 12193 Extension Spring, 1-19/64 in OD, 25 in OAL, Carbon Steel, Galvanized, Loop End, 130 lb
SKU
ORG6065783
by Prime-Line
$34.78 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Heavy-duty extension springs have double loop ends for extra durability
- Installed through springs to prevent injury in case of breakage
- 2 springs will lift a door weighing 130 lb
- For use on sectional, overhead, wood doors
Category: Door Hardware
Heavy-duty (10, 000 cycles) extension springs have double loop ends for extra durability. 5 sizes will replace most all spring configurations on residential doors that are no higher than 7 ft. 1/8 in galvanized carbon steel aircraft cable.
| Color | Black |
|---|---|
| End Type | Loop |
| Finish | Galvanized |
| Includes | Safety Cable |
| Material | Carbon Steel |
| Outside Diameter | 1-19/64in |
| Overall Length | 25in |
| Suitable for | 8 ft W x up to 7 ft H Wood Doors |
| Weight Capacity | 130lb |
| Wire Diameter | 1/8in |
| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 4.0000 |
| UPC | 049793121936 |
| MPN | GD 12193 |

Log In