We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line GD 12233 Torsion Spring, 32 in OAL, Plain
SKU
ORG7751902
by PRIME LINE
$81.07 /BAG
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Requires the use of 2 winding rods for replacement
- Winding cone and anchor cone attached
Category: Door Hardware
Most doors, in recent years, have been supplied with torsion springs that is located directly above the door and mounted to the header. Replacement will require the use of 2 winding rods (GD-52238) and a clear understanding of wire size and handing.
| Color | Yellow |
|---|---|
| Finish | Plain |
| Inside Diameter | 2in |
| Material | Carbon Steel |
| Outside Diameter | 2in |
| Overall Length | 32in |
| Wire Diameter | 0.243in |
| Weight (lbs) | 12.6700 |
|---|---|
| Brand | PRIME LINE |
| UPC | 049793122339 |
| MPN | GD 12233 |

Log In