We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line N 6502 Roller Assembly, 7/8 in Dia Roller, Side Mounting, Steel, Silver
SKU
ORG8368938
by PRIME LINE
$20.10 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Adjustable bracket and round edge plastic wheel
- Adjustable top hung, side-mount design
- For interior applications
Category: Door Hardware
Top hung; side mount. Offset adjustable steel bracket. Round edge nylon wheels. Fits 3/4 to 1-3/8 in thick door; fits on Acme. Contents: 2 roller assemblies, 6 #8 x 3/4 in Phillips pan head sheet metal screws.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Color | Silver |
| Finish | Unfinished |
| Includes | Adjustable Bracket |
| Material | Nylon/Steel |
| Mounting Type | Side |
| Number of Rollers | 2 |
| Offset Size | 1/4in |
| Roller Diameter | 7/8in |
| Roller Edge Type | Convex |
| Roller Width | 1/4in |
| Suitable for | 3/4 to 1-3/8 in Thick Acme and Stanley Wardrobe Doors |
| Weight Capacity | 60lb |
| Weight (lbs) | 0.2800 |
|---|---|
| Brand | PRIME LINE |
| UPC | 049793065025 |
| MPN | N 6502 |

Log In