We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line N 6544 Door Roller, 7/8 in Dia Roller, Top Mounting, Steel, Silver
SKU
ORG8794455
by PRIME LINE
$18.45 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Spring-loaded steel base
- Self-adjusting for smooth guidance of lead door
- For interior applications
Category: Door Hardware
Steel base; fits Acme and Cox doors. 1/4 in W nylon wheel with 7/16 in OD x 1-1/2 in H steel base self-adjusts from 1-7/8 to 2-1/2 in in track for smooth guiding of lead door. For 1 to 1-3/8 in thick bi-fold doors up to 30 lb each.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Color | Silver |
| Dimensions | 2-1/2 in H |
| Finish | Unfinished |
| Material | Nylon/Steel |
| Mounting Type | Top |
| Number of Rollers | 1 |
| Roller Diameter | 7/8in |
| Roller Width | 1/4in |
| Suitable for | 1 to 1-3/8 in Thick Acme and Cox Bi-Fold Doors |
| Weight Capacity | 50lb |
| Brand | PRIME LINE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.1600 |
| UPC | 049793065445 |
| MPN | N 6544 |

Log In