We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line N 6548 Roller Assembly, 7/8 in Dia Roller, 1/4 in W Roller, Steel, Silver, 1-Roller, 40 lb
SKU
ORG4910758
by Prime-Line
$21.97 /PAIR
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Adjustable top-mount steel bracket
- Also acts as corner bracket for steel frame by-pass doors
- For interior applications
Category: Door Hardware
Single wheel; adjustable steel bracket; also acts as a corner bracket for steel frame by-passing doors; fits on Acme. Contents: 2 roller assemblies, 1 left and 1 right.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Color | Silver |
| Dimensions | 2-3/4 in L x 1-1/2 in W x 11/16 in H |
| Finish | Unfinished |
| Includes | Adjustable Bracket |
| Material | Steel |
| Number of Rollers | 1 |
| Roller Diameter | 7/8in |
| Roller Edge Type | Convex |
| Roller Width | 1/4in |
| Suitable for | Acme and Stanley Bypass Wardrobe Door |
| Weight Capacity | 40lb |
| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 1.7700 |
| UPC | 049793065483 |
| MPN | N 6548 |

Log In