We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line N 6602 Roller Assembly, 7/8 in Dia Roller, 1/4 in W Roller, Nylon, Brown, 1-Roller, 60 lb, Top Mounting
SKU
ORG4889200
by Prime-Line
$21.72 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Adjustable height and also acts as corner bracket
- For interior applications
Category: Door Hardware
Single wheel; adjustable steel bracket; round edge nylon wheel; designed for steel frame bi-passing doors. Fits on: Cox. Contents: 2 roller assemblies, non-handed.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Color | Brown |
| Dimensions | 2-15/16 in L |
| Finish | Unfinished |
| Includes | Adjustable Bracket |
| Material | Nylon |
| Mounting Type | Top |
| Number of Rollers | 1 |
| Roller Diameter | 7/8in |
| Roller Edge Type | Convex |
| Roller Width | 1/4in |
| Suitable for | Cox Bypass Wardrobe Doors |
| Weight Capacity | 60lb |
| Brand | Prime-Line |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2000 |
| UPC | 049793066022 |
| MPN | N6602 |

Log In