We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line N 6624 Door Roller, 1-1/8 in Dia Roller, Bottom Mounting, Steel
SKU
ORG8941189
by PRIME LINE
$20.87 /CARD
Delivered in 2-4 business days
Out of stock
- Easy to install
- Stamped steel housing with adjusting screw and installation tab on the back end
- For crest doors and several other wardrobe door
Category: Door Hardware
N 6624 is a bottom mount roller assembly for mirrored wardrobe doors. Used on Crest Door and other mirror doors, the roller assembly installs up into the bottom of the metal framed mirror door. The tab on the back end of the housing allows a screw to hold it in place while the adjusting screw can be accessed through a hole below the installation screw. The 1-1/8 in concave steel ball bearing roller allows the metal framed mirrored door to roll smoothly and effortlessly.
| Bearing Type | Ball |
|---|---|
| Dimensions | 1-5/16 in L x 9/16 in W x 1-1/8 in H |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Bottom |
| Roller Diameter | 1-1/8in |
| Roller Edge Type | Concave |
| Roller Width | 5/16in |
| Brand | PRIME LINE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.2100 |
| UPC | 049793066244 |
| MPN | N6624 |

Log In