We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime PB801130 Power Strip, 6 ft L Cable, Straight Plug, 15 A, 125 V, Black/Yellow
SKU
ORG0474874
by PRIME
$29.18 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Five standard outlets and three wide-spaced outlets for transformer-sized plugs
- Lighted on/off switch with built-in circuit breaker protects against overloads
- Heavy-duty metal housing with cord storage wrap
Categories: Tools & Garage, Electrical, Household Electrical, Extension Cords, Power Blocks
Prime Power Strip, 125 V, 15 A, 1875 W Wattage, 6 ft Cable Length, Straight Plug, Wall Mounting, Metal, Black/Yellow, Dimensions: 10-1/2 in H x 6-1/2 in W x 2 in D, Includes: Mounting Hardware
| Cable Length | 6ft |
|---|---|
| Color | Black/Yellow |
| Current Rating | 15A |
| Dimensions | 10-1/2 in H x 6-1/2 in W x 2 in D |
| Includes | Mounting Hardware |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Plug Type | Straight |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1875W |
| Weight (lbs) | 2.3200 |
|---|---|
| Brand | PRIME |
| UPC | 054732807352 |
| MPN | PB801130 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |

Log In