We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime SnugPlug EC920613 Extension Cord, 16/2 AWG Cable, 13 ft L, 13 A, 125 V, White
SKU
ORG4172342
by PRIME
$18.28 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Flat profile reduces wire damage and allows furniture and appliances to be tight to the wall
- Polarized plugs
- Two-outlets on one side with safety cover and one on the other for user flexibility
Prime ultra thin plug Snug Plug extension cords allow placement of furniture against the wall without dislodging the plug. Two-conductor cords feature three polarized outlets and a permanent safety cover.
| Cable Size | 16/2AWG |
|---|---|
| Current Rating | 13A |
| Jacket Color | White |
| Length | 13 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1625W |
| UPC | 054732104949 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5600 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | EC920613 |
| Brand | PRIME |

Log In