We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime EC840603 Utility Extension Cord, 16/3 AWG Cable, 3 ft L, 13 A, 125 V, Yellow
SKU
ORG4172359
by PRIME
$17.85 /EACH
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Two-outlets on one side and one of the other for user flexibility
- Nickel-coated brass blades resist corrosion
- For appliances and consumer electronics
Three-outlet indoor cords allow the use of up to three items in one small place. This provides flexibility, while allowing multiple devices to be used without the need for several cords. This household cord is durable and flexible and is UL list.
| Cable Size | 16/3AWG |
|---|---|
| Contact Coating | Nickel |
| Contact Material | Brass |
| Current Rating | 13A |
| Jacket Color | Yellow |
| Length | 3 |
| Temperature Rating | -20 to 60deg C |
| Voltage Rating | 125V |
| Wattage Rating | 1625W |
| UPC | 054732102822 |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.3100 |
| Prop65 Warning | Warning: Cancer and Reproductive Harm -- www.P65Warnings.ca.gov |
| MPN | EC840603 |
| Brand | PRIME |

Log In