We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Prime-Line U 9558 Lock and Door Reinforcer, 2-3/4 in Backset, 1-3/4 in Thick Door, Brass
SKU
ORG9677782
by PRIME LINE
$28.25 /CARD
Delivered in 2-4 business days
In stock
- Helps prevent break-ins
- Accommodates key-in knob locksets or deadbolts
- Easy to install
- For use on wood or metal doors with mortise or drive in latches
Category: Door Hardware
This door guard is constructed from solid brass. It helps to protect your door from forced entry. It can be used on wood or metal doors with mortise or drive-in latches. It can also accommodate key-in knob locksets or deadbolts.
| Backset Size | 2-3/4in |
|---|---|
| Bore Size | 2-1/8in |
| Door Thickness | 1-3/4in |
| Finish | Brass |
| Height | 5.5in |
| Includes | (2) 10 x 1 in Combo Screws (2) 10-32 Hex Nuts (4) 8 x 5/8 in Phillips Truss Head Screws |
| Material | Brass |
| Suitable for | 2-3/4 in Backset and 1-3/4 in Thick Door |
| Width | 4-5/16in |
| Brand | PRIME LINE |
|---|---|
| Weight (lbs) | 0.5900 |
| UPC | 015231208132 |
| MPN | U 9558 |

Log In